122

396
103
83
Publiczne serwery głosowe Sygnatury Jaka jest twoja historia? Generator buildów Luna Atra Pobierz Klienta Gry Wymagania sprzętowe GW2
{https://account.arena.net/register?alt=gw2} Sygnatury Oferta Domen Publiczne serwery głosowe

Nowy sposób patrzenia na leczenie i śmierć

Tłumaczenie artykułu z Blogu ArenaNet napisanego przez Jona Petersa, traktującego o sposobach leczenia i zapobiegania śmierci w Guild Wars 2.

Leczenie i śmierć artwork

Cześć, jestem Jon Peters, jeden z projektantów Guild Wars 2. W czasie kiedy Colin Johanson ciężko pracowała nad sekretnym projektem dotyczącym między innymi V8 Juice i ptaków moa, decydowaliśmy jak śmierć i wskrzeszenie będą działały w Guild Wars 2 i co to oznacza dla podstawowego paradygmatu obrażenia/tank/leczenie tak znajomego graczom MMO.

Niepowodzenie w Guild Wars 2 powinno być doświadczeniem, nie karą. Spójrzmy prawdzie w oczy: umieranie nigdy nie jest fajne, nawet bez kary za śmierć. Jak dziwnie to może zabrzmieć, zdecydowaliśmy się na znalezienie sposobu by uczynić umieranie bardziej pamiętnym i przyjemnym dla gracza.

Zamiast natychmiastowej klęski, kiedy gracz straci całą energię życiową w Guild Wars 2, wprowadziliśmy „tryb ostatniej szansy” (takie moje wolne tłumaczenie). W tym trybie gracz ma do dyspozycji liczbę umiejętności ostatniej szansy, które mogą zostać użyte przeciwko przeciwnikowi i pomogą w walce o szansę na przeżycie. Gracz w tym trybie nadal może być atakowany, co ostatecznie doprowadzi go do stanu w którym będzie mógł tylko zostać wskrzeszony przez innego gracza lub będzie mógł przenieść się do punktu nawigacyjnego.

Downed mode

Umiejętności ostatniej szansy są mniej potężnymi umiejętnościami, które mogą zostać przez gracza jako ostatnia próba uratowania własnej skóry i przechylenia szali na ich korzyść. Wojownik może oszołomić przeciwnika przez rzut kamieniem. Elementalista może unieruchomić przeciwnika za pomocą Grasping Earth. Kiedy jesteś w trybie ostatniej szansy i zdołasz pokonać wroga to doda Ci to sił, które pomogą wrócić do świata żywych by walczyć ponownie. Kiedy zgromadzisz w sobie siły zostaniesz z powrotem rzucony do samego środka akcji. Możliwość uratowania się od ostatecznej porażki czyni walkę bardziej dramatyczną i daje graczowi taktyczne możliwości, których byłby normalnie pozbawiony w takim momencie.

Niektóre profesje będą miały dostęp do specjalnych umiejętności, które pozwolą wskrzesić poległych w mgnieniu oka. Dla przykładu, kiedy wojownik użyje I Will Avenge You i następnie zabije wroga będącego w pobliżu jego współtowarzyszy, to powrócą oni do życia. Jeżeli jesteś w trybie ostatniej szansy lub jesteś pokonany, każdy inny gracz może podejść do Ciebie i przywrócić Cię do życia. Nazywamy to „ożywianiem” i każdy gracz niezależnie od profesji jest w stanie to robić już od 1 poziomu postaci.

Jeżeli nie chcesz skorzystać z możliwości wskrzeszenia lub nie chcesz się sam uratować, możesz przenieść się do punktu nawigacyjnego. Wtedy otwiera się mapa świata i możesz się przenieść do każdego punktu nawigacyjnego jaki odkryłeś.

A teraz wisienka na torcie: kara za śmierć w Guild Wars 2 jest dużo bardziej łagodna.

Gracz, który w krótkim przedziale czasowym znajdował się kilka razy w trybie ostatniej szansy, będzie wskrzeszany dłużej. Jeżeli nikt Cię nie wskrzesi możesz wydać małą sumę złota by przenieść się do punktu nawigacyjnego. To takie proste i dlaczego miałoby być inaczej? Dlaczego mielibyśmy osłabiać Cię, zabierać Ci punkty doświadczenia lub pozwolić Ci biegać 5 minut jako duch zamiast po prostu dać Ci szansę na faktyczną rozgrywkę? Nie możemy wymyślić odpowiedniego powodu. Tak naprawdę to myśleliśmy nad powodem – nie okazał się on jednak dobry. Chcemy przywrócić Cię do akcji (zabawy) tak szybko jak to tylko możliwe. Bycie pokonanym to kara, nie musimy Cię karać po raz drugi.

Downed mode

Rozwiązania proste jak to, wraz z combosami tworzonymi przez współpracę kilku profesji, dedykowanym slotem na umiejętność leczącą, pomoże graczowi wyzwolić się z kajdan MMORPG i pozwala nam wyzwolić się od szablonu w jeszcze większym stopniu. Czynimy graczy bardziej samowystarczalnymi, dając im jednocześnie atrakcyjne sposoby łatwej pracy w grupie by stworzyć bardziej inspirujące doświadczenie. To dlatego w naszej grze nie ma klasy, której główną rolą jest leczenie.

Weźcie głęboki oddech. Wszystko będzie w porządku.

Mamy w naszym studiu wielu ludzi, którzy lubili grać mnichami w Guild Wars i klasami leczącymi w innych grach. Sprawdziliśmy co ludzie lubią w archetypie klasy leczącej i spojrzeliśmy na te aspekty tego archetypu, które sprawiały, że gra jest mniej przyjemna. Dzięki temu stworzyliśmy profesje atrakcyjne dla tego typu graczy.

Gracze zajmujący się wsparciem chcą być w stanie powiedzieć, „Pamiętasz to jedno zdarzenie kiedy ocaliłem Cię od pewnej śmierci?”. Chcą stać w linii ognia i blokować ataki. Chcą otoczyć swoich współtowarzyszy wirującą kopułą powietrza, która powstrzyma pociski wroga. To nie polega tylko na klikaniu w pasek życia przeciwnika i patrzeniu jak rośnie, najważniejsze jest bycie w pobliżu i pomaganie przyjaciołom.

Guardian

Jeżeli grałeś wystarczająco długo w Guild Wars lub inne MMO z klasami leczącymi, czekałeś na grupę odpowiednich profesji zanim udasz się w dalszą podróż. Albo wybrałeś Random Arena i obie drużyny miały 2 mnichów (albo oni mieli mnicha a Ty nie) i od razu wiedziałeś jak rozegra się potyczka w 99% przypadków. Ale każdy z nas brał udział w tych potyczkach 4 na 4 na Random Arena kiedy to żadna drużyna nie miała postaci leczącej. Zamiast niemożności zabicia kogokolwiek lub bycia zmuszonym do zaatakowania mnicha w pierwszej kolejności, możesz zastanowić się nad tym z kim walczyć, kiedy użyć czarów ochronnych, jaką pozycję przyjąć na polu bitwy i tak dalej. Od potyczek PvP na najwyższym poziomie przez oblężenia World vs World do PvE w najdalszych zakątkach Tyrii, ten poziom pomysłowości i taktycznej wolności jest dokładnie tym czego chcemy od walki w Guild Wars 2.

Słyszymy jak inni twórcy MMO wspierają „świętą trójcę” DPS/leczenie/tank z takim szacunkiem, jakby to był najlepszy system walki z jakim kiedykolwiek mieli do czynienia. Tak szczerze to nie lubimy zaśmiecać globalnego czata wiadomością „szukamy postaci leczącej”. To brzmi bardziej jak szykowanie się do zabawy niż faktyczna zabawa.

Leczenie i śmierć komiks

Zamiast tradycyjnej trójcy, każda postać w Guild Wars 2 jest niezależna – gracze nie tylko mogą pomagać sobie poprzez wskrzeszanie poległych, ale także każda profesja ma sposoby na uczynienie ich bardziej wszechstronnymi jeżeli chodzi o granie w drużynie.

Ostatecznie, DPS/leczenie/tank nie znajdą miejsca w naszej książce... kurde, grze. Nasi gracze chcą czegoś więcej dla Guild Wars 2 i my mamy zamiar im to dać zgodnie z ich zapotrzebowaniem zamiast ofiarowania im większej ilości tego samego. Trójca nie tylko podchodzi pod powszechnie katowaną formułę, ale również pomija mnóstwo elementów, które sprawiają, że inne gry są takie przyjemne. Zamiast tego rozbijamy te 3 kategorie reprezentowane przez trójcę na fajniejsze i bardziej wszechstronne systemy:

DPS: Zwij to jak chcesz – DSP, damage per secondo (obrażenia na sekundę). My nazywamy to OBRAŻENIA (DAMAGE) i jeżeli chodzi o uszczuplanie czerwonych pasków to nigdy nie masz ich wystarczająco dużo. Nie bagatelizuj tego jednak, obrażenia to bardzo wszechstronny aspekt walki. Jest wiele sposobów w jaki postać potrafi zadać obrażenia. Przyjrzyjmy się kilku z nich:

  • Obrażenia otrzymywane z czasem – to świetny sposób na zaaplikowanie wysokich obrażeń przeciwnikowi przy poświęcenie na to stosunkowo małej ilości czasu. Podpal przeciwnika i czekaj aż płomienie zrobią resztę.
  • Obszar efektu – uszczuplanie jednego czerwonego paska jest miłe, jeżeli tylko tyle potrafisz. My preferujemy szerzenie miłości wśród wielu przeciwników. Do tego służą takie czary AoE (Arrea of Effect – obszar efektu) jak Fireball.
  • Pociski – niektóre ataki wymagają bycia blisko przeciwnika, inne natomiast pozwalają razić wrogów z daleka. Pociski to coś pośrodku – wystrzeliwujesz strzałę i jeżeli trafi przeciwnika, to aplikuje obrażenia.

Zatrzymajmy się tutaj na chwilę i zwróćmy uwagę na to jak te typy obrażeń nie są wzajemnie wyłączne w żaden sposób. To pociski, pociski AoE, pociski AoE zadające obrażenia z czasem i tak dalej. Spróbuj wystrzelić 7 strzał naraz przez ścianę ognia – to łatwy sposób na przypieczenie gruby wrogów lub wrogich graczy.

Jest tak dużo typów obrażeń, jak dużo jest broni w strzelaninach z pierwszej osoby i jeszcze więcej. Chcieliśmy dać Ci możliwości wypróbowania różnorodności rodem z gier FPS i dlatego daliśmy każdej profesji inne bronie i inne zestawy umiejętności, które pozwalają na zadanie obrażeń na różne sposoby.

Downed mode

Leczenie – nie lekceważ roli WSPARCIA (SUPPORT) poprzez nazywanie go leczeniem. Leczenie to najmniej dynamiczna forma wsparcia jaka istnieje. Jest reaktywne zamiast prewencyjne. Leczenie jest używane wtedy, kiedy przegrywasz. W Guild Wars 2 preferujemy wspieranie drużyny zanim dostaną oni po tyłkach. Oczywiście, w naszej grze są dostępne czary leczące, ale stanowią one małą część linii wsparcia, które to są rozdzielone pomiędzy dostępne profesje. Inny sposoby wsparcia obejmują wzmocnienia, aktywną obronę i combosy powstające poprzez użycie umiejętności kilku klas.

Dla przykładu, elementalista może wesprzeć swoich współtowarzyszy poprzez przywołanie leczniczego deszczu, który ożywia przyjaciół na danym obszarze. Może również użyć Windborne Speed by pomóc im dogonić wroga lub pomóc im w oddaleniu się od pola zasięgu łuku. Wojownik może użyć okrzyku On My Target by jego współtowarzysze zadawali większe obrażenia konkretnemu wrogowi albo może użyć jednej z umiejętności jakie daje róg wojenny czyli Call to Arms by ulepszyć zbroje swoich przyjaciół na krótki czas.

Używamy combosów powstających przez użycie umiejętności kilku klas by dopełnić wsparcie. Elementalista może stworzyć Firewall lub Static Field polepszyć ataki na odległość swoich towarzyszy. Wojownik może nieść Banner of Wisdom przez pole bitwy by polepszyć magiczne ataki towarzyszy. Lodowy czar elementalisty może zamrozić wroga, ale ten sam czar może dać jego współtowarzyszom Frost Armor by ochronić ich przed nadciągającym atakiem. Nasuwają się ostateczne wioski – wsparcie to po prostu przyjazny sposób by gracze współpracowali ze sobą by osiągnąć wspólne cele.

Tank – to aspekt, w którym Guild Wars 2 najbardziej odchodzi od tradycyjnych założeń gier MMO. Tankowanie jest najbardziej elementarnym spośród najważniejszych fundamentów walki czyli KONTROLI (CONTROL). Każda gra to ma, jednak nie zawsze spotyka się to z dobrym odbiorem. W Guild Wars istniały Powalenie, Interrupt, Osłabienie, Oślepienie, i Okulawienie i nie tylko. Chcieliśmy oprzeć się na tym, co sprawia, że według nas kontrola to tak ważny aspekt dynamicznej walki.

Leczenie i śmierć komiks

Kontrola to jedyna rzecz, która jest dostatecznie wszechstronna by odejść od systemów innych gier MMO opartych na schemacie papier-kamień-nożyce. To leczenie kiedy go potrzebujesz, to obrażenia kiedy ich potrzebujesz. To klej, który trzyma nasz system w całości. Od kontrolowania poruszania się do kontrolowania obrażeń, kontrola może wprowadzić w życie wiele dynamicznych scenariuszy. Możesz oszołomić przeciwnika by uratować przyjaciela albo by wykończyć uciekających w popłochu wrogów. Unieruchom tego wojownika by od nich uciec lub użyj tego na elementaliście by okrążyć ich. By używać tego dobrze, musimy zrozumieć również wady kontroli. Jak często możesz to robić? Jak nadmierny jest okres trwania? Jak wpływa to na trudności i wyzwania jakim stawiasz czoła?

Są różne stopnie kontroli, od prostego okulawienia poprzez unieruchomienie do powalenia. Każdy ma swoje miejsce. Im bardziej potężne są efekty kontroli, tym rzadziej muszą zachodzić i ich czas trwania musi być krótszy. Powalenie to jedna z najsilniejszych form kontroli w Guild Wars 2, ale nie uświadczysz postaci, która może powalać wroga raz za razem w nieskończoność i nie uświadczysz powalenia, które będzie trwało tak długo by wróg nie mógł zareagować. To po prostu narzędzie, które gracz ma do dyspozycji by użyć go w odpowiednim momencie by przechylić szalę na swoją korzyść.

Można powiedzieć, że zamiast trójcy DPS/leczenie/tank, mamy własną trójcę obrażenia, wsparcie i kontrola, ale wolimy myśleć o nich jak o zestawie elementów które tworzą odmienny i dynamiczny system walki dający każdemu graczowi skrzynkę z narzędziami pozwalającą poradzić sobie z każdą sytuację w jakiej mogą wziąć udział. Jeżeli to brzmi jak rodzaj walki, którym jesteś zainteresowany, Guild Wars 2 będzie znakomitym miejscem dla Ciebie i Twoich przyjaciół by walczyć wspólne przez wiele nadchodzących lat.

tłumaczenie - wodny