122

396
103
83
Publiczne serwery głosowe Sygnatury Jaka jest twoja historia? Generator buildów Luna Atra Pobierz Klienta Gry Wymagania sprzętowe GW2
{https://account.arena.net/register?alt=gw2} Sygnatury Oferta Domen Publiczne serwery głosowe

Buildery, plannery i inne narzędzia

W Internecie w zasadzie od początków bety Guild Wars 2 zaczęły pojawiać się przeróżne narzędzia związane z grą, planowaniem postaci, mapą świata i tym podobnym. W tym momencie jest ich aż nadto, jedne bardzo popularne i rozpowszechnione, inne zapomniane, jedne bardziej dokładne, drugie ogólne, jedne ciągle ulepszane i modyfikowane, inne zostawione w dzień premiery.

Co więc wybrać? Gdzie szukać? Postaram się zaprezentować co jest dostępne i na co warto zwracać uwagę.

Planowanie postaci - skill buildery

W tym wypadku nie będę prezentował "ciekawych" narzędzi, bo praktycznie każdy gracz wie gdzie taki builder znaleźć, zamiast tego sporządzę ranking top 5 według mojej oceny.

Nie będę wymieniał, co nie działa lub działa dziwnie (a na ogół wiele rzeczy jest jeszcze niedopracowanych), jest to wina autora danego narzędzia, niedopatrzenia w kodzie, opiszę więc tylko działanie i możliwości builderów.

Miejsce V

buildery postaci

Na ostatnim miejscu pojawia się kilka builderów, w których jedyne co można zrobić, to wybrać profesję, rasę i ustalić skille, bronie i cechy:

Czy każdy z nich jest wart zainteresowania? Nie do końca. W zasadzie uważam, że żadne z tych narzędzi nie spełni oczekiwań gracza.

Podstawowym minusem jest brak wyboru rasy, a to jak wiadomo nie daje możliwości wybrania rasowych umiejętności, co w znacznym stopniu ogranicza buildy.

gw2builds.org/create

Do tego pojawiają się inne mankamenty. Wielkim minusem w przypadku gw2builds.org jest możliwość wybrania cech w poziomie Adepta z puli Mastera i Grandmastera, do tego brak oznaczeń numerów tych traitów, co utrudnia późniejsze zrealizowanie buildu w grze. Niektóre opisy cech i skilli nie są dokładne lub nie są zaktualizowane, co również nie przemawia za tym narzędziem.

Również brak danych odnośnie obrażeń czy leczenia jest czymś co w tego typu narzędziu nie powinno mieć miejsca.

uk.ign.com/builds/guild-wars-2/create

To narzędzie moim zdaniem za bardzo bazuje na tooltipach, przez co jest nieczytelne. Nie zawiera podstawowych informacji "od ręki", do tego cechy pomniejsze i większe (Minor/Major Traits) mają tą samą ikonę.

Kolejnym minusem jest brak cyklu w podstawowym ataku broni, a są to ważne informacje i nie powinno się ich pomijać, podobnie jak w przypadku umiejętności specjalnych (F1-F4), których również tutaj brakuje.

W porównaniu jednak do pozostałych dwóch narzędzi w tym wypadku podane są najlepsze dane odnośnie obrażeń oraz leczenia.

gw2.luna-atra.fr/skills_tool/

Dużym plusem jest ładny i przejrzysty wygląd narzędzia, ale niedokładne dane liczbowe przemawiają na jego niekorzyść (dla przykładu umiejętności leczące wojownika posiadają bardzo niedokładne dane odnośnie tego, za ile wyleczą).

Zachętą mogłoby być tłumaczenie narzędzia na polski, jednak po pierwsze jest ono bardzo niedokładne (część cech jest źle przetłumaczona, lub tłumaczenie nie jest aktualizowane), natomiast część umiejętności jest zupełnie pomieszana (przykładowo linia cech Defense dla Wojownika wygląda, jakby umiejętności w niej były bardzo skrupulatnie przetasowane).

No i oczywiście - jeśli nie ma polskiej wersji językowej gry, to polska wersja językowa może posłużyć jedynie za wstępne przetłumaczenie umiejętności dla osób słabo znających angielski.

Miejsce IV - gw2build.com/builds

buildery postaci

Miejsce czwarte, czyli gw2build.com. W tym builderze zaczynają pojawiać się rzeczy, które powinny pojawić się w każdym, niestety nie oznacza to że niczego w nim nie brakuje.

Zaczynając od braków wymienić mogę ponownie brak możliwości wybrania rasy i umiejętności im przypisanych, wybór broni jest raczej źle zorganizowany i mało intuicyjny. Natomiast znakomitym plusem narzędzia jest dodatek w postaci możliwości wybrania amuletu, jewela oraz zestawu run.

Niestety jest to tylko poglądowe, jako że nie można określić dokładniejszego uzbrojenia, jedynie jeden amulet, jeden jewel i jedną runę. Wydaję się, jakby miało to mieć na celu wskazanie (dla odczytujących build) jakie statystyki w danym buildzie są priorytetem i jakich run używać.

Kolejnym fajnym dodatkiem jest kalkulator statystyk pokazujący wzrost poszczególnych statystyk postaci na poziomie 80 wraz z dodawaniem punktów (duży plus jest taki, że nie tylko przelicza ilość punktów na statystykę z danej linii traitów, ale bierze też pod uwagę wybór cech takich jak Great Fortitude: 5% or Power is given as a bonus to Vitality).

Mimo ciekawego dodatku w postaci przelicznika statystyk to narzędzie nie ma ani więcej interesujących rozwiązań, ani też sporej ilości podstawowych, nie jest też na tyle intuicyjne (odwzorowujące grę), żeby zasłużyło na wyższą pozycję w tym rankingu. Ważną jednak rzeczą jest dokładne liczbowe opisanie umiejętności (obrażenia i leczenie) w przeciwieństwie do niektórych popularniejszych builderów.

Miejsce III - guildhead.com/skill-calc

buildery postaci

Od pozycji trzeciej w liście zaczyna się dziać coś ciekawego.

Na pewno znana wielu graczom sieć ZAM, tworząca świetną bazę danych i narzędzia do Warcrafta i wielu innych popularnych gier, postanowiła stworzyć bazę wraz z narzędziami do Guild Wars 2. I rzeczywiście, w tym builderze widać rękę profesjonalistów, intuicyjność i oprawa wizualna jest na wysokim poziomie, samo narzędzie do wybierania cech nie różni się wiele wizualnie od panelu w grze.

Pojawiają się tutaj rozwiązania nowe a bardzo ważne, a mianowicie możliwość wybrania rasy (oraz umiejętności rasowych).

Narzędziu pozornie nic nie brakuje (szczególnie w porównaniu do poprzednich wymienionych), są sekwencje umiejętności broni, umiejętności specjalne, pojawia się także nowy element w postaci kondycji i boonów jakie dany build oferuje, co jest znakomitym dodatkiem.

Jednak w miarę jedzenia apetyt rośnie i chciało by się więcej. Narzędziu brakuje na przykład statystyk jak w przypadku gw2build.com, a nowy element w postaci kondycji i boonów uwzględnia tylko te pochodzące od broni i umiejętności (te pewne), nie uwzględnia na przykład cech które nakładają kondycję przy uderzeniu krytycznym i tym podobnych. Kolejnym bardzo ważnym negatywnym aspektem tego narzędzia jest niedokładne opisania "mocy" skilli, czyli liczbowe obrażenia czy leczenie (na przykład w przypadku wojownika: według guildheada wszystkie umiejętności leczą tyle samo).

Mimo tego nie można powiedzieć, że builder jest zły, wręcz jest bardzo dobry, wymienione wyżej kondycje i boony danego buildu przemawiają tylko na plus, a intuicyjność i oprawa graficzna jest bardzo zachęcająca. Mało tego, narzędzie ma możliwość osadzenia buildu na stronie internetowej wraz z tooltipami i wszystkim czego trzeba za pomocą jednej, krótkiej linii kodu html.

Oczywiście poza tematem buildowym strona posiada bazę przedmiotów, umiejętności i czego tylko dusza zapragnie związanego z grą, co znacznie zmniejsza ilości "ulubionych" w naszej przeglądarce.

Miejsce II - gw2db.com/skills/calc

Na miejscu drugim plasuje się kolejny twór profesjonalnej ekipy, tym razem CURSE. Ten builder jest połączeniem poprzednich dwóch, poza dobrze odwzorowanym wyglądem panelu cech posiada wszystko, co najważniejsze, a mianowicie sekwencje umiejętności, wybór ras i ich umiejętności, umiejętności specjalne, no i smaczki z poprzednich dwóch pozycji: podsumowanie statystyk i wgląd na kondycje i wzmocnienia.

Bez rozpisywania się nad poszczególnymi aspektami narzędzia skupię się na "dodatkach" w porównaniu z gw2build i guildheadem.

Narzędzie prezentuje zestawienie statystyk po obliczeniu punktów wydanych w traity, jednak brak tu ukrytych statystyk jakie posiadało narzędzie na gw2build (Healing, Crit Dmg, Defense, Healing i tym podobne). Builder na gw2db nie uwzględnia również cech dających procentowe bonusy do statystyk. Mimo tego, że narzędzie posiada zestawienie statystyk, jest ono wyjątkowo ubogie.

Kolejną rzeczą jaka w moim rankingu już się pojawiła są kondycje i boony, jednak i w tym wypadku nie ma wglądu na to, jakie kondycje czy boony mogą zostać dodane przy na przykład uderzeniach krytycznych w związku z wykupionymi cechami. Ten minus jest jednak po części wyrównywany poprzez "podsumowanie cech", czyli zestawienie cech wraz z opisem ich działania. Jest to czytelne i stanowi dobry dodatek, a także pozwala na szybki podgląd właściwości danego buildu.

Zachęcająca jest także sekcja "Combos" znajdująca się zaraz nad zestawem kondycji i boonów, jednak nie byłem w stanie stworzyć żadnego comba ani nie natknąłem się na żadne podczas przeglądania buildów. Cóż, może kiedyś.

Znaczącym minusem (tak jak u poprzednika) jest niedokładne (lub czasem kompletnie zaniedbane) podanie liczbowych wartości obrażeń czy leczenia umiejętności.

Jednak narzędzie zaskakuje czymś (prawie) nowym: ekwipunkiem. Twórcy buildera dodali zakładkę umożliwiającą dodatnie zestawu run dla zbroi, sigili dla broni (niestety tylko dwuręcznej albo main hand) oraz amuletu i jewela do amuletu i reszty akcesoriów. A kolejny minus z tym związany? Statystyki nie wliczają się w zestawienie.

Miejsce I - gw2skills.net/editor/en

buildery postaci

Teraz przyszedł czas na zwycięzcę (według mnie). Niestety bez wad się nie obeszło, ale aktualnie chyba najlepsze z dostępnych narzędzi do planowania postaci.

Co my tu mamy? Mamy prawie wszystko to, co w poprzednich narzędziach:

  • Sekwencja umiejętności
  • Umiejętności specjalne
  • Kondycje i wzmocnienia
  • Statystyki buildu
  • Ekwipunek

Co więc to narzędzie wyróżnia?

Po pierwsze - dokładne wartości liczbowe dla umiejętności, dodatkowo bardziej rozbudowana sekcja ekwipunku, podobna do gw2db, ale tu sigile mamy również dla offhandów i wszystkie elementy ekwipunku wliczane są do statystyk. Po drugie - znakomicie zaaranżowany interfejs, mimo wielu ikon i dodatków wszystko jest intuicyjne i przejrzyste, według mnie pod tym względem gw2skills.net jest poza konkurencją.

To by było na tyle, ale narzędzie zaskakuje też kilkoma innymi rzeczami. Mimo, że jak w poprzednich builderach nie ma tutaj kondycji i boonów "sytuacyjnych", to pojawia się tu jeszcze jedna sekcja: "Control". Przy tworzeniu buildu zaznaczają się ikony wskazujące jaki CC (crowd control) będzie dostępny (daze, stun itp.), a także kilka innych stanów i wzmocnień (quickness, stealth, break stun itp.). Mimo braku danych o kondycjach i boonach wynikających z obrażeń krytycznych (i innych sytuacyjnych) autor dodał tooltipy do ikon zakładek, a tam znajdziemy informacje o wybranych cechach oraz opis wybranego ekwipunku.

Kolejną niespodzianką jest możliwość podejrzenia jakie umiejętności będzie miała postać, która weźmie przedmiot "wezwany" ze skilla (na przykład banner wojownika czy mortar inżyniera) i jakie ten przedmiot daje boony, oraz jakie umiejętności gracz będzie miał po zmianie kształtu (Norn).

Jeszcze jednym "smaczkiem" jest przeliczanie cooldownów umiejętności. Jeśli używamy dwuręcznego miecza i wybierzemy cechę skracającą o 20% cooldown na umiejętnościach tej broni, to narzędzie w tooltipie każdej umiejętności poda nam czas cooldownu normalnego i skróconego.

O ile w przypadku gw2db możemy się domyślać do czego służyć będzie sekcja "Combos", o tyle tutaj istnieje i działa taka sekcja. Jest to świetny dodatek, a szczególnie dla nowych graczy, którzy dopiero zgłębiają tajniki broni i samej gry.

Sekcja pokazuje nam dwa elementy: jaki w danym buildzie możemy stworzyć Combo Field, oraz jakie mamy Combo Finishery. Te elementy dostępne w buildzie nie tylko są podświetlane ikoną, ale też po najechaniu na nie myszką możemy podejrzeć z jakich umiejętności się nam to bierze.

Czym jeszcze rosyjscy autorzy nas zaskoczyli? Otóż bardzo ciekawą rzeczą - możliwością wybrania zwierzaków dla rangera! Mało tego, można wybrać dwa z nich i builder pokaże nam ich umiejętności oraz weźmie pod uwagę Combo Fieldy i Combo Finishery, jakie mogą stworzyć.

Według mnie jest to bezkonkurencyjne jak na razie narzędzie (szczególnie dla Rangerów).

Mapy

mapy

Poza wiecznym planowaniem postaci ktoś tą postać musi wylvlować i nabić "acziwmenty", a jak prościej to robić niż z użyciem dobrze oznaczonych map? W internecie roi się od wielu propozycji, części jednak brakuje dobrych oznaczeń. Ja proponuję Wam dwie mapy:

Francuski twór: mastodonte.fr/outils/cartographer

Świetnie oznaczony, dobrze opisany, posiada wiele informacji o rzadkich składnikach do craftowania, skarbach, "jumping puzzlach", informacje jak gdzie dojść i tym podobne. Mało tego - wszystko to można sobie samemu edytować (również usuwać już zrobione serca czy odkryte Waypointy)!

Bardziej ogólna mapa: en.gw2codex.com/carto

Ta mapa nie posiada notatek ani dodatkowych informacji (pety, składniki, skarby itp), jednak również doskonale się nadaje po prostu do orientacji, czy nawet do robienia map na 100%.

Dodatkowo proponuję też mapę, również na stronie mastodonte, która posiada oznaczenia z "jumping puzzlami" i filmiki do nich: mastodonte.fr/outils/jumping-puzzle

Oczywiście znane kombajny: gw2db oraz guildhead również posiadają mapy wraz z oznaczeniami, jednak są one gorsze dlatego, że każde kliknięcie przekierowuje nas do strony tego miejsca, gdzie możemy szukać co najwyżej komentarzy, nie są to interaktywne mapy.

Crafting

crafting

Po raz kolejny "kombajny", czyli gw2db oraz guildhead - w przypadku craftingu oferują one po prostu wielką bazę danych przedmiotów oraz składników, a dodatkowo komentarze graczy. Są to chyba najczęściej odwiedzane strony jeśli chodzi o crafting w grze.

en.gw2codex.com/craft - strona posiadająca bazę danych recept, jednak przepisy zaprezentowane są w bardziej przejrzysty sposób niż u naszych dwóch "potentatów". Najważniejsza różnica między gw2db/guildhead a tą stroną jest taka, że filtrowanie jest prostsze (szybki wybór tierów), a wybranie recepty, gdzie w składnikach jest coś co również trzeba, zrobić pokaże nam wszystkie podstawowe składniki wymagane do zrobienia tej recepty

gw2.luna-atra.fr/craft_tool - jedyne jak na razie narzędzie webowe do craftingu, niestety na razie jest ono w powijakach i każda z profesji ma jedynie kilka recept, miejmy nadzieję, że to się wkrótce zmieni.

Inne

Tu bez rozpisywania się, narzędzia są proste, a często przydatne.

dragonwatch.net - gdy zabraknie pomysłów na stworzenie nazwy postaci, ta strona idzie z pomocą.

mastodonte.fr/outils/tool-combo - po raz kolejny strona mastodonte.fr daje nam ciekawe narzędzie: Combo Tool. Tu można sprawdzić co powstanie z postawienia bannera w polu z wodą czy strzelenie pocisku przez ścianę ognia. Doskonałe narzędzie do nauki Combosów, jak i odświeżenia wiedzy.

gw2skills.net/combo/fields/ - również świetne narzędzie do combosów, jednak na razie tylko po rosyjsku, jednak wymieniam je z prostej przyczyny - warto coś takiego mieć w ulubionych, bo może być przetłumaczone.

Czokalapik