122

396
103
83
Publiczne serwery głosowe Sygnatury Jaka jest twoja historia? Generator buildów Luna Atra Pobierz Klienta Gry Wymagania sprzętowe GW2
{https://account.arena.net/register?alt=gw2} Sygnatury Oferta Domen Publiczne serwery głosowe

Dusza Sylvari

Tłumaczenie artykułu The Sylvari Soul autorstwa Angel McCoy opublikowanego 9. sierpnia 2011 na blogu Arena Net.

Nagłówek

Nazywam się Angel Leigh McCoy i jestem jedną z osób odpowiedzialnych za pisanie scenariuszy w ekipie tworzącej Guild Wars 2. Przekształciliśmy Tyrię w pełen życia świat i chciałabym podzielić się z wami kilkoma dialogami wyciągniętymi prosto z gry, a mającymi związek z ostatnio opisaną rasą Sylvari.


Podstawy tworzenia Sylvari

Tworzenie wszystkich ras w Guild Wars 2 daje wiele radości, ale dla mnie Sylvari mieszczą się pod tym względem w pierwszej trójce. Uwielbiam sposób, w jaki ich prawość i niewinność kontrastuje z otaczającym ich mrocznym światem. Ten kontrast rzuca światło na poświęcenia, odwagę i tragedie trwającej w Tyrii wojny ze smokami.

Istotne jest to, że rasa narodziła się 25 lat temu (według czasu gry), gdy przebudziło się dwunastu pierworodnych. Od tamtej pory liczba Sylvari stale się zwiększa w miarę jak budzą się kolejni.

Sylvari przychodzą na świat w pełni rozwinięci. Rodzą się ze strąków Białego Drzewa, którego korzenia wrastają głeboko w ziemię Tyrii a konary zanurzają się w Sen. Opuszczają sen (mistyczne miejsce, w którym gromadzone są wspomnienia rasy) i dorastają w strąkach, by pojawić się na świecie w dorosłej formie. Posiadają wiedzę o świecie pochodzącą z doświadczeń w czasie snu. Bardzo istotne jest to, jak przeżyją swoje pierwsze dni oraz znalezienie mentora, który pomoże odnaleźć im własną drogę życia.

W zamieszczonym poniżej dialogu mężczyzna Sylvari próbuje wytłumaczyć norniańskiej kobiecie na czym polega przebudzenie. Posłuchajcie:


Początki tworzenia Sylvari

Sylvari przeszły znaczną ewolucję w czasie kilku ostatnich lat. Kiedy zaczęliśmy ich projektować wyglądali jak sękate drewniane istoty. Kolejne projekty przypominały dzieci. Nie chcieliśmy aby wojownicy mieli wygląd dzieci, więc uczyniliśmy ich wizerunek bardziej dojrzałym. Na początku posiadali również zdolności telepatyczne, ale szybko zdaliśmy sobie sprawę z tego, ile dodatkowej pracy wymagało by dostosowanie mechaniki i fabuły, więc zastąpiliśmy telepatię empatią. To bardziej do nich pasuje.

Zespół scenarzystów, prowadzony przez Bobby'ego Steina, razem z Projektantami świata Ree Soesbee i Jeffem Grubbem, spędzili wiele godzin dyskutując o tym, jakie powinno być życie Sylvari i jak powinni się oni zachowywać. Posłużyliśmy się tymi dyskusjami tworząc każdego z Sylvari spotkanych na ulicach Divinity Reach czy też w innych zakątkach świata

Oto kilka z pytań, które sobie zadaliśmy.

Jak wyglądają pierwsze tygodnie życia Sylvari?

Kilka pierwszych tygodni życia Sylvari, to nieustanne zmaganie się z dezorientacją. Na całe szczęście nowo przebudzeni mogą liczyć na pomoc

Sylvari nie mają sióstr, braci, rodziców czy innych więzi rodzinnych. Jak to wpływa na ich relacje z innymi?

Zwyczajnie mogą wybrać swoją rodzinę. Prawy Sylvari potrafi być niezwykle lojalny względem innej istoty. Dodatkowo rasa ta ma niezwykle silną więź, nie tylko dzięki wrodzonej empatii, ale ponieważ tylko inny Sylvari jest w stanie zrozumieć jak to jest należeć do tej rasy. Więzi te mogą się wzmacniać poprzez wspólne doświadczenia lub osłabiać, upodabniając do więzów łączących dalekich kuzynów, którzy widują się tylko podczas świąt.

Czy Sylvari tworzą romantyczne związki?

Sylvari zakochują się i odkochują zupełnie tak jak inne rasy. Mają romantyczne podejście do oddania i są ciekawi różnego rodzaju namiętności. Istnieją męskie i żeńskie Sylvari, jednak nigdy nie wydały na świat potomstwa. Z tego powodu tradycyjne role płci nie mają dla nich znaczenia zarówno w społeczeństwie jak i w związkach. Uczucia wyrażane są z uprzejmym entuzjazmem - emocjonalnym, empatycznym, osobistym - niezależnie od płci.

Czy Sylvari są naiwne?

Sylvari są naiwne po przebudzeniu, jednak stan ten nie trwa długo. Szybko się uczą, szczególnie jeśli nauka ta ma związek z przeszkodami, siniakami i złamanym sercem.

Skoro Sylvari budzą się w pełni dorosłe, to czy rozumieją jak to jest być dzieckiem?

Nie. Nigdy nie byli dziećmi. Te miniaturowe wersje dorosłych, tak dobrze chronione przez rodziców, są dla nich zupełnie obcymi istotami. Wielu Sylvari jest przerażonych wizją narodzenia się w postaci tak kruchej istoty.

Wałkowaliśmy te pytania, aż uzyskaliśmy obraz żywej rasy. Następnie próbowaliśmy różnych wersji dialogów. Podczas tych prób ustaliliśmy kilka ważnych cech wpływających na głosy Sylvari.


Honor

Honor daje Sylvari swego rodzaju poczucie przyzwoitości, którego młodzież innych ras nie posiada. Pod wieloma względami przypominają arturiańskich rycerzy (bez uprzedzeń względem płci). Poważnie podchodzą do swoich obowiązków i żyją zgodnie z osobistym kodeksem honorowym. System postrzegania sprawiedliwości ma związek z pojedynkami, a kiedy to nie wystarcza, z przewodnictwem mądrego mentora. Oczywiście istnieją złe Sylvari, jednak większość rasy opowiada się po stronie dobra, a nawet te pogrążone w koszmarze nienawidzą Starożytnego Smoka Zhaitana i potworów Orr. Posłuchajcie:


Ciekawość

Rasa Sylvari ma mniej niż 25 lat i większość z nich ma mniej niż 20 lat. Przebudzając się, posiadają już wiedzę ze snu, jednak niczego jeszcze nie doświadczyli bezpośrednio. Z tego powodu wyrażają zdziwienie, radość z nawet podziw na widok rzeczy zwykłych dla większości mieszkańców Tyrii.

Sylvari jednak nie są jak dzieci, widzące cud w każdym źdźble trawy. Mają poczucie 'cudowności' rzeczy, jednak nie są naiwne. Narodzili się w czasach wojny, a Gaj będący ich domem nieustannie jest narażony na ataki. Szybko nauczyli się, że ludzie potrafią zwodzić, że śmierć jest bolesna i zło istnieje. Pomimo to świat ich przyciąga, pomaganie innym, naprawianie zła i być może pewnego dnia przegnanie zła. Posłuchajcie:


Empatia

Sylvari będące owocami Białego Drzewa, mają specyficzną łączność z roślinami. Często empatycznie odbierają rośliny, a niektóre z nich posiadają niezwykłe umiejętności uprawiania roślin, aby otrzymać ściany, zbroje czy broń.

Jako forma świadomej rośliny potrafią odczytywać emocje innych Sylvari, jeśli są one wystarczająco silne. Nie odbierają żadnych informacji poza samym uczuciem, ale to współdzielenie emocji daje im poczucie wspólnoty. Posłuchajcie:


Sceneria

Sen

Sylvari przed przebudzeniem istnieją w Śnie Snów. Z substancjami odżywczymi z Białego Drzewa otrzymują też wiedzę o świecie. Białe Drzewo zbiera wiedzę od przebudzonych Sylvari. Mistyczna sieć zbiera wspomnienia i doświadczenia jak liście z powierzchni strumienia. Im silniejsze wspomnienie czy doświadczenie, tym większa szansa na to, że dotrze do Białego drzewa i stanie się częścią snu, a nie przebudzone Sylvari posiądą wiedzę o nim. Białe drzewo nie widzi każdego momentu życia swoich dzieci i nie jest wszechwiedząca

Ponadto nie wszystkie Sylvari doświadczają tego samego fragmentu snu, więc są unikalne pod względem posiadanej wiedzy. Sen może przepowiedzieć jakie talenty posiada dany Sylvari. Może przedstawiać fragmenty historii, które ukształtują osobowość i wpłyną na podejmowane decyzje. Może też zawierać wiedzę o życiu codziennym nie tylko Sylvari lecz także innych ras. Sylvari widzą wiele wydarzeń w Tyrii i są przygotowane do samodzielnego życia, jak tylko się przebudzą.

Niewielki odsetek Sylvari otrzyma wezwanie Wyld Hunt. Zazwyczaj pierwsze oznaki tego pojawiają się we śnie przed przebudzeniem. Sylvari wezwany do Wyld Hunt ma specjalne zadanie i nazywany jest bohaterem Wyld Hunt. Wyld hunt to zarówno wielka szansa jak i obowiązek. Większość Sylvari podchodzi do tego na tyle poważnie, że są w stanie oddać życie by wypełnić misję. Posłuchajcie:


Filozofia

Pierworodni Sylvari, w korzeniach Białego Drzewa znaleźli kamienną tablicę - Tablicę Ventariego - z wyrytymi siedmioma wskazówkami. Wskazówki napisał mądry centaur, żyjący setki lat przed przebudzeniem Sylvari. Pierworodni przyjęli wskazówki jak słowa proroka. Dyskutują o ich znaczeniu filozoficznym, naturze życia, miłości i honoru. Posłuchajcie:


Różnorodność

Osobowości Sylvari składają się z emocji, przyzwyczajeń i stawianych sobie celów. Szybko stali się równie skomplikowani, co inne rasy. Nie są 'papierowi', a dialogi z gry pozwalają nam pokazać ich zróżnicowanie kolorów, kształtów i rozmiarów

Tłumaczenie - Guen